فیلم Arrival

722

اگر بخواهیم به صورت مختصر فیلم Arrival را معرفی کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

فیلم علمی تخیلی درام آمریکایی

کارگردان: دنی ویلنو

نویسنده: اریک هیزرر

اقتباسی از داستان کوتاه داستان زندگی تو به قلم تدچیانگ

بازیگران: ایمی آدامیز، جرمی رنر، فارست ویتاکر و مایکل استلبرگ

 

در اوایل فیلم متوجه می‌شویم کارگردان هیچ عجله‌ای به رفتن سر اصل مطلب ندارد. هنوز چند دقیقه از فیلم نگذشته است که همراه با لوییس بنکس با بازی ایمی آدامز که استاد زبان‌شناسی است وارد دانشگاه می‌شویم. بچه‌ها دور تلویزیون سالن جمع شده‌اند و هیاهوی زیادی به راه انداخته‌اند، اما ما با بی‌اعتنایی همراه با لوییس به راه‌مان ادامه می‌دهیم. داخل کلاس سروصدای موبایل‌های دانشجویان اندکی که هستند، لوییس را مجبور به روشن کردن تلویزیون می‌کند. گوینده خبر از ظاهر شدن ۱۲ فضاپیمای بیگانه بر سطح زمین خبر می‌دهد، اما ما روی چهره‌ی بهت‌زده و پرسوالِ لوییس باقی می‌مانیم. ویلنوو با این شروع بهمان خط می‌دهد که اگرچه روی کاغذ با فیلمی در زیرژانر تهاجم بیگانگان سروکار داریم، اما بیگانگان در کانون توجه نیستند و در عوض این داستان لوییس و همه‌ی انسان‌هاست.

قسمت فوق از سایت www.zoomg.ir برداشته شده است.

یکی از موارد جالب برای من در این داستان، استفاده از زبان شناسی و به چالش کشیدن این حرفه بود که شاید حرفه قابل توجهی در بین مردم نباشد و این که یک فیلم به این شغل به این گونه پرداخته بسیار جالب بود.

یک زبانشناس قدرتمند که می تواند با تلاش خود جهان را به سوی بهتری هدایت کند و برای صلح و شناخت گونه های مختلف حتا کهکشانی قدم بردارد.

فیلم Arrival در به تصویر کشیدن مواجه با موجودات فضایی و نشان دادن آن ها جزییات خاصی را پیاده می کند از جمله اینکه آن ها نه تنها جسمی نزدیک به انسان ندارند بلکه رفتاری انسان گونه نیز ندارند و این باعث می شود که مخاطب با لوییس بنکس برای کشف آن ها همراه شود.

در ابتدای فیلم تصور این است که با فیلمی عاطفی که نشان از تاثر مادری برای از دست دادن فرزندش دارد برخورد دارید ولی بعد از چند دقیقه فضا را تغییر یافته می بینین و متوجه می شوید باید انتظار موضوعی دیگر را بکشید و کم کم درگیر مسئله دوم می شوید و فیلم Arrival شما را با این پرسش درگیر می کند:

What is your purpose on Earth?

و از موضوع اول فیلم به نوعی شما را جدا می کند و در اواخر فیلم تازه متوجه می شوید که حلقه وصل سکانس های اول با موجودات فضایی کجاست و این که سکانس های اول در واقع خبر از آینده می دهد قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد.

در واقع در این فیلم شما با یک مادری مواجه هستید که با وجود اطلاع از آینده و مجهز به این سلاح با توجه به بزرگترین اتفاق بد آینده اش، باز هم همان روند زندگی را انتخاب میکند و در اواخر داستان، وقتی لوییس از همسر آینده اش می پرسد که «اگر به آینده علم داشته باشی چه میکنی» در واقع دارید در ذهنتان از خودتان سوال می کنید و با پاسخ خوب لوییس در ذهنش، احتمالن ذهنتان آرام می گیرد که قدم می گذارم و سعی می کنم واقف به تمام لحظه های خوش باشم و آن را لحظه لحظه حس کنم…

اگر شما هم فیلم Arrival را دیده اید، نظرتان را با ما در میان بگذارید 🙂

2 نظرات
  1. sanam می گوید

    خیلی فیلم جالبیه

    1. حدیث می گوید

      yessss 😉

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.