فیلم موسس (The Founder)

533

اولین صحنه فیلم موسس (The Founder) با کادر خاصی روبرو هستیم از کلوز آپ یک مرد که در چشمانمان زل زده است و می گوید:

«میدونم داری به چی فکر میکنی من یه پنج اسپیندر رو میخوام چی کار، وقتی تنها اونقدری میتونم میلک شیک بفروشم که بتونم تک اسپیندری که دارم رو توجیه کنم؟

درسته؟ نه اشتباهه!

شما با ایده «مرغ و تخم مرغ» آشنا هستید؟

برا این گفتم که فکر می کنم اینجا صدق میکنه

شما مولتی میکسر رو برای اینکه فروش میلک شیک کمه میخواین یا چون مولتی میکسر ندارید فروشتون کمه؟

من به شدت اعتقاد دارم که دومین گزینه است!

چون مشتری میدونه که وقتی بیاد و یک میلک شیک سفارش بده باید کلی صبر کنه، قبلا این کارو کرد و پیش خودش میگه عمرا دیگه این اشتباهو نمیکنم!

ولی اگه شما مولتی میکسر پنج اسپیندر با موتور الکترونیکی محرک مستقیم داشتید، می تونستید سریع ملیک شیک های خوشمزه آماده کنید و مطمئن باشید از اونها بیشتر خواهید فروخت!

شما عرضه رو زیاد کنید تقاضا هم پشت سرش زیاد میشه! مرغ و تخم مرغ!

میدونین چی میگم؟»

می توانم بگویم لحظه اول نقد فیلم موسس (The Founder) من را طوری جذب کرد که با اشتیاق همراه این بازاریاب شدم و با تمام شکست هایی که برای اتفاق می افتد حرکت می کردم.

تمام فیلم ذهن شما را درگیر می کند که فقط ایده خوب داشتن مطرح نیست، برای موفقیت جسارت و پشتکار و ریسک است که در کنار ایمان به هدفت تو را به خواسته ات می رساند و اینکه صرفا در ذهن خود ایده خوبی نگه دارید و بپرورانید کفایت نمی کند و ممکن است روزی فردی بیاید و تمام آنچه شما می خواستید را به نقطه پایان برساند و شما هاج و واج فقط نگاهش کنید!

از آنجا که فیلم واقعی است و احتمالا شما هم با مک دونالد خاطره ای داشتید پس بهتر می توانید درک کنید که چه اتفاقی افتاده است و چالشی که در ذهن شما ایجاد می شود شما را بین درست و نادرستی حرکت می دهد که اگر فعل «رِی کراک» یک تقلب باشد و او از راه نادرستی به اهدافش رسیده باشد ولی در عوض اگر این حرکت ناعادلانه در حق دوبرادر مالک ایده صورت نمی گرفت ممکن بود هیچ گاه مک دونالدز امروزی ایجاد نمیشد و در حد یک ایده و یک مغازه کوچک برای همیشه بماند.

در سایت زومگ درباره این فیلم نوشته شده است:

«موسس» (The Founder) در بین فیلم‌های زندگینامه‌ای و براساس رویدادهای واقعی که این اواخر داشتیم جایی در حد وسط قرار می‌گیرد. فیلم نه به اندازه‌ی «جکی» (Jackie)، یک مطالعه‌ی شخصیتی عمیق و روانکاوانه است و نه به اندازه‌ی «اشخاص پنهان» (Hidden Figures)، منسجم و سرگرم‌کننده. اما خوشبختانه با فیلمی هم طرف نیستیم که مثل«روز میهن‌پرستان» (Patriots Day) توهین‌آمیز باشد یا مثل «طلا»ی متیو مک‌کانهی حوصله‌سربر شود. «موسس» یکی از آن فیلم‌هایی است وقتی آن را تماشا می‌کنید احساس می‌کنید حق به حق‌دار نرسیده است. با فیلم غیرقابل‌تماشایی طرف نیستید، اما احساس می‌کنید عدالت در حق این داستان و این ایده ادا نشده است. »

اگر درباره نقد فیلم موسس (The Founder) یا خود فیلم نظری دارید با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.