فیلم لاتاری

358

فیلم لاتاری

کارگردان: محمد حسین مهدویان

نویسندگان: ابراهیم امینی و محمد حسین مهدویان

تهیه کننده: سید محمود رضوی

سال تولید:۱۳۹۶

بازیگران: ساعد سهیلی، حمید فرخ نژاد، هادی حجازی فر، نادر سلیمانی، مهدی زمین پرداز، علیرضا استادی، جواد عزتی، زیبا کرمعلی، مهسا باقری و …

اینستاگرام را که بالا و پایین می کردم، به صفحه حمید فرخ نژاد رسیدم عکسی گذاشته بود از خودش و هادی حجازی فر و کپشن زده بود:

«عملکردو تفکر کدومشون درست بود؟موسی یا مرتضی؟»

کامنت ها را که می خواندم، متوجه تفاوت نظر ۱۸۰ درجه ای بین مخاطبین شدم:

  • aliahmadvand_315موسی عشقه
  • aliahmadvand_315قطعا موسی. موسی نماد غیرت ایرانیه
  • hmdjhrmiمرتضی
  • mmjjk2به نظره من هردو یه جاهایی موسی یه جاهایی مرتضی مهم ترکوندن آخرش بود که سنگ تموم گزاشتن جفتشون
  • dashtipoorمرتضی خوبه. موسی بی کله ست
  • aghayefoodهر دو عالی بودن
  • bahman__pvاینجا پر است از مرتضی های محافظه کاری که جز پر کردنه جیب عربهای حاشیه خلیج فارس کار دیگری بلد نبوده و نیستند.اینجا اگه ده تا موسی بود اوضامون این نبود
  • saفقط و فقط موسی

فکر کردم خلاف اکثر نقش های سفید مطلق و سیاه مطلق فیلم های ایرانی، دو نقش خاکستری جذاب رو بروی هم قرار گرفته اند که انتخاب عملکرد درست را از نظر افراد غیر قابل تشخیص کرده است، پس با اینکه از فیلم لاتاری نکات مثبتی نشنیده بودم سعی کردم بدون پیش فرض به سینما بروم.

به قولی به دیدن یک ملودرام ماجراجویانه نشستم. اوایل داستان با یک عاشقانه همراه می شویم که لبخند روی لبمان می آورد بعد کم کم با مشکلاتی که بر سر راه با هم بودن این دختر و پسر هست آشنا می شویم و اینکه لاتاری را راهی برای ساختن آینده بهتر می بینند.

با مرگ دختر داستان شوکی به مخاطب وارد می شود و برای اینکه دلیل این مرگ مشخص شود به همراه پسر و اقا موسی به دبی سفر می کنیم.

در این سفر درگیری بین موسی و مرتضی مشخص می شود. موسی شخصیتی تندرو دارد که در جنگ شیمیایی شده و اصطلاحا به او موجی گفته می شود و تصور می کند هنوز کشور بخاطر سختی هایی که او و هم کیشانش در دهه اول انقلاب و جنگ تحمل کرده اند همه چیز بر روال است و مشکلی در کشور وجود ندارد و کشور به دست کارآمدان نظام اداره می شود. در مقابل مرتضی که هنوز در ساختار همین نظام فعالیت می کند از شرایط اطلاع دارد و علاقه ای به نشان دادن واکنش های سریع ندارد و می خواهد سرکرده مسائل را بدون ایجاد درگیری و خدشه دار شدن روابط دو کشور حل کند که در پایان هم با واکنش سریع ولی قاطع موسی، مرتضی به هدف خود نمی رسد.

هر دو شخصیت هدفی به زعم خود کاملا درست دارند و روش ها متفاوت است. این که افراد متعهد به نظام با رویکرد نجات بخشی باورهای انقلاب به تصویر کشیده شده اند از نقاط قوت فیلم در ذهن من بود که پیش از این هم در فیلم بادیگارد به آن اشاره شده بود اما این بار این افراد تنها در شک نماندند و هر کدام مخالفت خود را با برخورد و عمل خود نشان می دادند.

 

کاش یاد بگیریم روی افکار همدیگر برچسب بد یا خوب نزنیم و کم کم به سمت تحلیل رفتارهای مختلف از دیدگاه خود فرد قدم برداریم.

 

 

 

 

اگر شما هم درباره فیلم لاتاری نظری دارید با ما درمیان بگذارید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.