فیلم آیدا و سارا

503

سارا و آیدا

سال اکران: ۱۳۹۶

کارگردان: مازیار میری

بازیگران: غزل شاکری، پگاه آهنگرانی، مصطفی زمانی

سارا و آیدا فیلمی بود که من و سحر و سمانه مدت ها بودانتظار اکرانش را می کشیدیم!

 

 

در ذهن ما با توجه به تبلیغات این طور می چرخید که قرار است فیلمی از معرفت دو دختر و لحظات خوش و ناراحتی آن ها ببینیم. بی انصافی است اگر بگویم فیلم حول این محور نچرخید ولی این همه ماجرا نیست.

ما انتظار فیلم شادی داشتیم یا حداقل فکر میکردیم حداقل بیش از دو دقیقه در این فیلم می توانیم شادی دو دختر امروز را ببینیم و لذت ببریم ولی دقیقا شادی فیلم به همان اندازه ای بود که در تیزر تبلیغاتی فیلم می دیدیم و آن قسمت انتخابی برای تیزر گویای قسمت عظیمی از فیلم نبود ولی بسیار هوشمندانه انتخاب شده بود.

 

 

فیلم دارای دو شخصیت مرد بود که به ظاهر نامزد سارا و آیدا بودند و یکی سیاه و دیگری سفید بود که من هنوز وجود این چنین کارکترها را در فیلم های ایرانی درک نمیکنم چون واقعیت امر آن است که انسان ها همه خاکستری هستند.

 

 

سرعت فیلم به کندی پیش می رفت. حرکات بازیگرها با توجه به تعریف شخصیت ها در روال داستان کاملن قابل پیش بینی بود و این امر به نظر می توانست از این جهت که شخصیت پردازی قوی شده بود مثبت و از این سو که جذابیت داستان را کاهش می داد یک ضعف محسوب شود.

این قسمت از متن از سایت نما آوا وام گرفته شده:

«میری در آخرین فیلم خود مستقیماً به سراغ مسئله انتخاب اخلاقی میان خوب و بد رفته است و این موضوع بیش از پیش یادآور مضمون اصلی فیلم‌های فرهادی است. «سارا و آیدا» فیلمی است کم کاراکتر. اصلی‌ترین کاراکترهای «سارا و آیدا» طبیعتاً این دو کاراکتر هستند.. دیگر کاراکتر مهم سعید، نامزد آیدا‌‌ است؛ اما مشکل اینجاست که دیگر شخصیت‌های فیلم بسیار فرعی هستند و هیچ نقش دراماتیکی بر عهده ندارند. حضور کاراکترهای دیگر غیرضروری و اصلاً حضورشان نابه‌جا به نظر می‌رسد. اساساً فیلم‌نامه امیر عربی، چندان پیچیده نیست و این در مورد شخصیت‌پردازی هم صدق می‌کند. حتی کاراکترهای اصلی هم بسیار سطحی و تیپیک هستند و انگیزه‌هایشان واضح و قابل پیش‌بینی است.»

 

اگر شما هم نظری درباره فیلم سارا و آیدا دارید با ما در میان بگذارید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.